Smear testi, kadınlarda rahim ağzı (serviks) kanserinin erken tanısında kullanılan bir tarama testidir. Rahim ağzı kanserinde, smear testi ile daha henüz yeni başlamış olan hücresel değişikliklerin tesbit edilmesi ve erken tanı konulması hayat kurtarıcıdır.

Vaginal muayene sırasında, uterusun en alt noktası olan rahim ağzından plastik yumuşak bir fırça yardımıyla hücrelerin alınması ve içinde hücreleri koruyan özel bir sıvı bulunan saklama kabına konularak patolojik incelemeye gönderilmesi işlemidir. Test için örnek alınması yalnızca birkaç dakika sürer ve ağrısız bir işlemdir.

Aktif cinsel hayat başladıktan sonra, 21-65 yaş aralığı içerisinde yılda 1 kez smear testi yapılması önerilmektedir. 30 yaş ve sonrasında smear testi, HPV (human papilloma virüs: cinsel yolla geçip yıllar içerisinde rahim ağzı kanserine yol açabilecek bir virüs) taraması ile birlikte yapılabilir.

Sağlıklı bir sonuç alabilmek için smear testinin alınacağı günün öncesinde, son 48 saat içinde cinsel ilişki, spermisid kullanımı, vaginal tedavi veya hijyen amaçlı ovül, fitil, krem, duş uygulaması olmaması önemlidir.