Tam olarak yumurtlama gününüz ve bunun akabinde spermin yumurtayı döllediği zamanı kesin olarak bilmek mümkün olmadığından, bu 9 aylık sürecin başlangıç noktası olarak son adet tarihinizin ilk günü alınacaktır. Yani bebeğinizin gerçek yaşı gestasyonel yaşından 2 hafta geridir.

Yumurtlama

Her adet dönemiyle beraber kadın bedeni olası bir gebelik için hazırlanmaya başlar. Eğer gebelik planlıyorsanız, yumurtlama (ovulasyon) zamanını bilmeniz önemlidir. Adet döneminizin ( 28 günlük bir adet dönemi için 11-21. günler arası ) ortasında yumurtalarınızdan olgunlaşmış olanı ve yalnızca birtanesi, yumurtalıktan atılır, fallop tüpüne sürüklenir ve döllenmeye hazır hale gelir. İşte bu olaya yumurtlama diyoruz. Bu dönemde cinsel ilişki olması gebelik şansınızı artıracaktır.Yumurta, yumurtalıktan atıldıktan sonra yaklaşık olarak 12-24 saat canlı kalabilir. Yumurtlama, hastalık, seyahat, stres, ciddi kilo değişiklikleri, egzersiz ve uyku bozukluklarından etkilenebilmektedir. Bazen yumurtlama sırasında lekelenme tarzında kısa süren kanamalar olabilir.


Döllenme

Cinsel ilişki ile beraber milyonlarca sperm, vagina, uterus ve fallop tüpünü boylu boyunca geçmeyi başarır. Bu spermlerden yalnızca yumurtaya ilk ulaşan sperm penetre olarak yumurtayı döller (döllenme). Yumurta, döllendiği andan itibaren artık zigot olarak isimlendirilir ve derhal dış membranını başka spermlerin girmemesi için kapatır. Zigot, fallop tüpü boyunca rahminize doğru olan seyahati sırasında hücrelere bölünür ve büyümeye devam eder. Bu sırada estrojen hormonu etkisiyle, rahminizin iç tabakasının kanlanması artmıştır ve burası süngerimsi bir doku halini almıştır. Progesteron hormonunuzun da yükselmesi ile rahminiz döllenen yumurta için uygun bir yatak haline gelir. Bebeğiniz, yani zigot, bu yatak içerisine yerleşir ve büyüyüp gelişmeye devam eder.Eğer döllenme olmazsa yumurta atılır ve rahim iç tabakasının dökülmesi ile adet dönemi başlar.

Gebeliğe hazırlanırken, doğru bir diyet ve egzersiz programı uygulamanız ve doktorunuza danışarak vitamin desteği almanız önerilir. Kahve, çay, tatlandırıcılar, alkol ve nikotin tüketimine son verilmelidir.